Transport kolejowy jest chętnie wybierany do przewozu różnego rodzaju towarów z Chin do Polski. Dostępne są wagony, które umożliwiają nadanie produktów płynnych, sypkich oraz drobnicy. Tę ostatnią zawsze przewozi się w kontenerach. To idealny sposób również na przewóz większych ładunków. Nie tylko zapewnia szybką i skuteczną obsługę, ale również jest gwarancją bezpieczeństwa oraz chroni przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Oczywiście, by transport przebiegał sprawnie z punktu A do punktu B, trzeba zadbać o wybór odpowiedniego kontenera do ładunku i swoich potrzeb.
Czym charakteryzuje się kontener?
Według definicji kontener to urządzenie transportowe o konstrukcji trwałej. Nadaje się do wielokrotnego użytku i umożliwia przewóz ładunków różnymi środkami bez konieczności przeładunku. Kontener jest wyposażony w różnego rodzaju uchwyty, które ułatwiają załadunek, rozładunek oraz wszelkiego rodzaju przeładunki. Jak widać, jego uniwersalny charakter sprawia, że podlega standaryzacji. W efekcie została określona jednostka ładunkowa TEU, która jest obowiązującą w transporcie morskim, kolejowym oraz lądowym. Tym samym kontener 20′ = 1 TEU.
Rodzaje kontenerów
W transporcie kolejowym z Chin do Polski wykorzystuje się różnego rodzaju kontenery. Standardowe urządzenia – 20’HC i 40’HC dostępne są w rozmaitych opcjach, co pozwala przewozić niemalże każdy rodzaj towaru także w ramach usług intermodalnych. Największe wagony transportowe 4- i 6-osiowe przystosowane są zaś do transportu kontenerów 45’. Wyróżnia się kontenery specjalne:
- chłodnicze, które są przeznaczone do transportu towarów w temperaturze kontrolowanej (od -35°C do 30°C);
- z otwartym dachem. Nadają się do załadunku i rozładunku towarów od góry;
- flatrack z otwartym bokiem i górą. Sprawdzają się przy przewożeniu ładunków wystających poza obrys kontenera;
- platformy. Są przydatne w przewozie ładunków wystających poza obrys kontenera z każdej strony;
- przeznaczone do transportu odzieży na wisząco (garments on hangerscontainers).
To podstawowa klasyfikacja. W transporcie znaleźć można również inne modele.
Dlaczego opłaca się wykorzystywać kontenery?
Zastosowanie kontenerów nie tylko usprawnia proces transportu, ale również pozwala maksymalizować zyski. I dlatego to podstawowe urządzenie wykorzystywane na pokładach statków oraz na kolei. Tu stosuje się specjalne wagony kontenerowe i wagony-platformy. Dzięki specjalnym mocowaniom można zapewnić ładunkom bezpieczeństwo na całej trasie. Obecnie coraz częściej importerzy decydują się na przewóz rowerów pociągami. W ten sposób do Polski dostarczane są różnego rodzaju surowce, elektronika, odzież czy artykuły papiernicze. Na kolei wykorzystuje się więc specjalne wagony kontenerowe oraz wagony typu platforma. To one służą do przewozu zamkniętych w kontenerach towarów z Chin do Polski.
Wagon kontenerowy to stalowa rama oparta na kilku osiach. Z zasady nie posiada podłogi, ścian bocznych i dachu. To szkielet, na którym mocuje się za pomocą czopów mocujących właściwy kontener transportowy. Wagony tego typu różnią się między sobą budową nadwozia i układem biegowym. Warto również pamiętać o tym, że są dostosowywane do jazdy po torach o różnej szerokości. Podobnie zbudowane są wagony platformy. Posiadają podłogę, a tym samym świetnie sprawdzają się przy przewożeniu różnego rodzaju ładunków oraz kontenerów o długości 20’, 30’, 40’ i 45’ oraz wysokości 8’. Jeden i drugi rodzaj musi oczywiście spełniać szereg norm Jednostki Technicznej w kolejnictwie (TE), Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) i być zgodny z umową o wzajemnym użytkowaniu wagonów towarowych w ruchu międzynarodowych (RIV).
Nie masz pewności czy Twój towar może być transportowany koleją z Chin do Polski? Chcesz rozpocząć import z Chin koleją? Zapraszamy do kontaktu.
Wspieramy merytorycznie naszych klientów na każdym etapie zamówienia!